Novinky

Dříve než začnete obuv používat v exteriéru, Zde si prosíme přečtěte informace a pokyny nutné ke správnému výběru, používání a údržbě Vaší obuvi.

Záruční list spolu s nákupním dokladem uschovejte pro případ reklamace. Záruka se nevztahuje na změny vlastností obuvi, které vznikly v důsledku opotřebení, neodborného zásahu či přirozené změny vlastností materiálů a nebo na nedostatky vzniklé nedodržováním pravidel a zásad správného používání a údržby uvedenými v tomto návodu.

Nezapomeňte, prosím, že záruční doba a životnost obuvi jsou různé pojmy. Životnost obuvi je dána způsobem a intenzitou používání a nemusí být vždy stejná jako záruční doba. Při intenzivním užívání může být životnost obuvi kratší než poskytovaná záruka. Lhůta pro uplatnění reklamace je 24 měsíců.

Výběr obuvi

Při výběru obuvi dbejte na to, aby zvolený druh,velikost a šíře obuvi přesně odpovídaly Vašim potřebám – délka vnitřního prostoru obuvi – velikost – má být delší než délka chodidla, špičky prstů by se neměly v žádném případě dotýkat rubové strany špičky svršku obuvi (tzv. nadměrek). Je třeba si uvědomit, že ne každá bota „padne“ na každou nohu. Nevhodně zvolený druh obuvi, velikost, šíře nebo tvar obuvi nemohou být důvodem k pozdější reklamaci.

Nezapomeňte vzít v úvahu účel užití, provedení, materiálové složení a způsob ošetřování obuvi. Pouze obuv dobře zvolená z hlediska funkčního, sortimentního a velikostního je předpokladem naplnění užitné hodnoty a účelu obuvi. Po celou dobu užívání věnujte maximální pozornost všem základním pravidlům používání obuvi. Zvláště je nutné předcházet všem faktorům nepříznivě ovlivňujícím plnou funkčnost a životnost obuvi, jako např. vysoká intenzita užívání obuvi (nedoporučujeme používat každodenně stejnou obuv), používání obuvi k nevhodnému účelu, praní obuvi, atd. Další nutnou podmínkou pro zachování dobrého stavu obuvi a její plné funkčnosti je pravidelná údržba. K ošetřování obuvi používejte pouze prostředky k tomu určené. Nesprávná nebo nedostatečná údržba obuvi podstatně zkracuje její plnou funkčnost a životnost.

Účelovost obuvi:

 

Pro každý účel užití je vhodný jiný druh obuvi. Účelovost ovlivňuje volbu použitého materiálu, konstrukci, provedení, a způsob údržby obuvi. Berte tedy, prosím, při výběru v úvahu, k jakému účelu chcete obuv používat.

 

Vycházková obuv - je obuv určená k nošení v exteriéru a interiéru. Vyznačuje se klasickou konstrukcí, bez výraznějších módních prvků. Obvykle jsou u ní životnost a pohodlnost důležitější než módnost. Je charakteristická velkou pestrostí střihů. Pro uzavřené střihy vycházkové obuvi je nejnižší možná teplota použitelnosti -5°C. Vycházková flexiblová obuv je určena do suchého prostředí (nepoužívejte ji ve vlhkém ani mokrém prostředí).

 

Zimní obuv – je obuv určená k nošení v exteriérech v zimním období. Vyznačuje se vyšší úrovní tepelně izolačních vlastností, často teplou vlasovou podšívkou a mohutnější podešví, zpravidla s protiskluzným dezénem. Zimní flexiblová obuv je určena do suchého prostředí (nepoužívejte ji ve vlhkém ani mokrém prostředí).

 

Společenská obuv – je obuv pro krátkodobé nošení v interiéru při různých společenských příležitostech. Do této kategorie patří i celousňová obuv klasických střihů (polobotková, lodičková) s usňovou podešví. Tato obuv je velmi citlivá na vlhkost a nerovný povrch, a proto ji nedoporučujeme používat v exteriérech.

 

Módní obuv – jeurčená pro krátkodobé nošení. Svou konstrukcí a materiálovým složením je určena, navržena a vyrobena k nošení v nenáročných podmínkách a prvořadá je u ní módnost, nikoli životnost. Negarantuje se odolnost proti ohýbání vrchového materiálu za mokra, odolnost ohýbání a odírání podešví, stálobarevnost vrchových, podšívkových a stélkových částí obuvi. Zpravidla se vyznačuje aktuálními módními prvky, které také určují její přibližnou životnost. Tato obuv není určena pro každodenní, časté používání a je určena především do suchého prostředí a je nutno předcházet jejímu ušpinění a jiným negativním vlivům. Pokud se rozhodnete používat tuto obuv pravidelně, je nutno věnovat maximální pozornost stavu spodkových dílců a celkovému ošetřování a údržbě.

 

Vysoce módní obuv – je obuv určená pro krátkodobé a občasné nošení v nenáročných podmínkách. Materiály a typ konstrukce jsou vybírány s vysokým důrazem na poslední módní trendy, vše je podřízeno vzhledu a estetické hodnotě. (např. extrémně prodloužené špice, podsazené podešve, vrchový materiál protažený až do spodkové části atd). Použitínestandardních materiálů a konstrukcí způsobuje rychlé opotřebení takové obuvi. Životnost obuvi je omezená, může být i výrazně kratší než poskytovaná záruční doba. Tato obuv je určena především do suchého prostředí a je nutno předcházet jejímu ušpinění a jiným negativním vlivům. Na konstrukci a materiály jsou kladeny minimální technické požadavky. Tato obuv není v žádném případě určena pro každodenní, časté používání.

 

Sportovní obuv - je určena vždy pro konkrétní skupinu sportu.

 

Rekreační obuv – je obuv k nošení ve volném čase při různých rekreačně-vycházkových příležitostech. Její konstrukce je přizpůsobena k použití v exteriéru, i v mírném upraveném přírodním terénu. Tato obuv není určena k provozování sportovních aktivit. Do této skupiny se řadí i tzv. „plážová obuv“, která je určena ke krátkodobému použití (např. k bazénu, na pláž…)

 

Výrobní způsob

Další hledisko výrazně ovlivňující funkci a údržbu obuvi je výrobní způsob, tzn. Způsob jakým je spojen spodek obuvi se svrškem.

 

Obuv lepená – nejčastěji používaná technologie, kdy je spodek obuvi ke svršku připevněn lepením. Pevnost lepeného spoje může být negativně ovlivněna promáčením nebo propocením obuvi, event. opakovaným používáním nedostatečně vysušené obuvi. Při neopatrné chůzi může dojít k mechanickému uvolnění lepeného spoje (ukopnutí).

 

Obuv flexiblová – obuv vyrobená tímto způsobem je velmi pohodlná, lehká, ohebná (flexibilní) s efektním prošívaným okrajem. Zvýšená ohebnost je daná skutečností, že svršek obuvi je přišíván přímo ke spodkové součásti bez nutnosti použití napínací stélky. Nevýhodou této obuvi je její omezená vodonepropustnost, která je daná právě přišitím svršku ke spodku, při kterém je vrchový materiál perforován šitím. Tuto obuv používejte především v suchém prostředí. Při zvýšené vlhkosti může dojít k promáčení obuvi. Pravidelnou údržbou lze zvýšit odolnost této obuvi vůči vlhkosti. Obuv důkladně impregnujte a (nebo) krémujte. Zvláště pečlivě ošetřete prošívaný okraj obuvi včetně řezů materiálu – tuto část obuvi důkladně naimpregnujte a v případě hladkých usní i prokrémujte.

 

Obuv s přímo tvářeným spodkem – spodek obuvi je ke svršku připevněn lisováním, vstřikováním nebo odléváním. Kvalita spoje i samotného spodku je dána použitým materiálem a dodržením dané technologie.

 

POUŽITÝ MATERIÁL, JEHO ÚDRŽBA A OŠETŘOVÁNÍ

 

V současné době se používá velké množství materiálů, od mnoha druhů usní, až po materiály syntetické a textil. Základní znalosti o použitých materiálech, spolu se správným ošetřováním a pečlivou údržbou, prodlužují životnost vaší obuvi.

 

Useň – nejčastěji používaný přírodní materiál s ideálními vlastnostmi pro výrobu obuvi. Useň je prodyšná, měkká, má velmi dobré absorpční vlastnosti a je schopna se do jisté míry přizpůsobit individuálnímu tvaru nohy. Nerovnoměrná kresba líce a částečná rozdílnost povrchu je charakteristická pro přírodní useň a odlišuje ji tak i vzhledem od syntetických materiálů. Useň není neomezeně odolná proti působení vlhkosti a to ani z vnější (klimatické vlivy) ani z vnitřní strany (pot). O usňovou obuv je proto třeba neustále pečovat. Rozeznáváme několik základních druhů usní:

 

Hladká useň – je useň s jemně strukturovaným povrchem s malými póry. Obuv zbavte nečistot vhodným kartáčkem nebo měkkým vlhkým hadříčkem a vytřete do sucha. Použijte impregnaci a vhodný krém požadovaného odstínu, vyleštěte. Pro občasnou údržbu (např. v práci, během cestování) lze použít i samoleštící houbičky – ty však dodávají usni pouze lesk a nelze jimi nahradit pravidelné ošetřování vhodným krémem.

 

Laková useň (useň s lakovou povrchovou úpravou) – useň s hladkým, lesklým povrchem, který je docílen lakovou úpravou usně. Její povrch je velmi choulostivý na mechanické poškození, chemické vlivy, rozmáčení a mráz. Nečistoty z povrchu usně odstraňte jemným vlhkým hadříkem, povrch ošetřete prostředky na lakované usně. Vyžaduje mimořádnou péči, neboť nesnáší nízké teploty (pod bodem mrazu). Nedoporučujeme používat při teplotě nižší než -0°C neboť dochází ke ztuhnutí lakové povrchové úpravy s následkem popraskání. Obujte si obuv na 10 minut před odchodem, aby zimou neutrpěla. Takto se do ní přenese teplota z nohy a venku v zimě jen pomalu vychladne. Zabráníte tak tuhnutí a praskaní lakové vrstvy.

 

Povrstvená useň – useň, která má na povrchu nanesenou či připojenou vrstvu folie nebo plastu. Má podobné vlastnosti jako laková useň. Tento materiál otřete vlhkým hadříkem a utřete do sucha nebo používejte prostředky určené k ošetření syntetických materiálů.

 

Nubuk, velur (semiš) – je useň broušená po líci nebo po rubu. Obuv z tohoto materiálu ošetřujte pryžovým kartáčkem a přípravky, které jsou určené pro vlasové usně. Tyto přípravky oživují barvu a mohou být barevné nebo bezbarvé. Důležité je ošetření vlasových usní vhodnou impregnací, zvyšující odolnost proti vodě. Tyto usně nikdy nekrémujte.

 

Ostatní usně – existuje celá řada dalších druhů usní, které se vyznačují především barevnými efekty a rozmanitostí zpracování povrchu. Charakteristickou vlastností většiny těchto usní je to, že během používání se jejich vzhled „vyvíjí“. Usně se stíranou úpravou, kdy je původní barva usně překryta další, často kontrastní barvou. Tato kontrastní barva se při nošení na nejvíce namáhaných místech stírá, prosvítá původní barva. Při stírání může docházet k ušpinění oděvů světlejších barev. Další variantou jsou usně s mechanicky narušeným lícem, kde je líc nové obuvi rozpraskán, patrná je odlišná barva struktury usně. Během nošení líc dále praská, na nejnamáhavějších místech se zcela odlupuje a dochází k obnažení struktury materiálu. Popsané základní změny probíhají velmi rychle a při pokračujícím používání se prohlubují. Obuv rychle získává patinu a charakteristický „použitý“ vzhled. Tyto změny jsou žádoucí, v žádném případě se nejedná o projev vady. Tyto usně v žádném případě nekrémujte ani neleštěte. K ošetření používejte bezbarvé impregnační spreje, které nechejte na povrchu obuvi zaschnout. Impregnace částečně chrání obuv proti vlhkosti a zašpinění, přesto se výrazného zašpinění obuvi vyvarujte, lze ho z povrchu usně jen velmi obtížně odstranit.

 

Spodková useň - usňová podešev – je druh usně, která se používá na výrobu podešví pro společenskou a manažerskou obuv. Tuto obuv používáme převážně pro nošení v interiérech. Nehodí se pro běžné užití – je velmi citlivá na mokro a nerovný povrch, její přirozenou vlastností je výrazná klouzavost. Usňové podešve ošetřujte vhodným prostředkem, který materiálu dodává potřebnou vláčnost, zvyšuje odolnost proti oděru a protiskluznou. Pokud se rozhodnete používat obuv s usňovou podešví pro běžné nošení i mimo interiér je nutné ji vhodným způsobem podrazit a snížit tak možnost jejího nadměrného opotřebení nebo poškození. Takto upravenou obuv však v žádném případě nedoporučujeme používat ve vlhkém prostředí.

 

Podpatkypotažené usní - povrch těchto podpatků je nutno pravidelně ošetřovat impregnací a krémem na useň. Zároveň je třeba zamezit zvýšenému působení vlhkosti a mechanickému poškození podpatku (např. při řízení motor. vozidla).

 

Textil – používá se na lehčí, často letní nebo domácí obuv. Textilní obuv ošetřujte za sucha kartáčováním a vhodnými prostředky na textil, které jej čistí, impregnují, oživí barvy a částečně zamezí ušpinění. Textilní obuv nepoužívejte ve vlhkém prostředí – není odolná vůči působení vnější vlhkosti.

 

Syntetické materiály – plasty, koženky, portery – výhodou této obuvi je, že si i při delším používání udržuje svůj vzhled. Tyto materiály vzhledem často připomínají useň, ale jejich vlastnosti nedosahují kvality přírodních usní, např. mají omezenou prodyšnost, způsobují tedy vyšší potivost noh. Tato obuv je velmi nenáročná na údržbu. Plastové součásti obuvi (svršek i spodek), které jsou barveny po povrchu, jsou velmi náchylné k mechanickému poškození způsobenému např. zakopnutím. Při tomto poškození dochází k sedření barvy na povrchu a k prosvítání původní barvy materiálu. Omývejte ji vlhkým hadříkem s přídavkem saponátu a utřete do sucha.

 

Syntetické materiály s lakovou povrchovou úpravou – Obuv vyrobená ze syntetických materiálů s lakovou povrchovou úpravou se nedoporučuje používat při teplotách nižších než 0°C, neboť dochází ke ztuhnutí lakové povrchové úpravy s následkem popraskání. Vyžaduje stejnou péči jako výše uvedené syntetické materiály. Její povrch je velmi choulostivý na mechanické poškození a mráz.

 

Pryž – obuv omývejte vlhkým hadříkem s přídavkem saponátu a vytřete do sucha.

 

Voděodolná membrána – speciální materiály tohoto druhu zajišťují voděodolnost a prodyšnost obuvi. Obuv nejprve očistěte od hrubé špíny pomocí vlažné vody a hubky nebo kartáčku. Po uschnutí povrchu obuvi naimpregnujte vhodným impregnačním prostředkem – použijte pouze přípravky, které doporučují výrobci těchto membrán. (např. Collonil)

 

DALŠÍ ZÁSADY SPRÁVNÉHO UDRŽOVÁNÍ A OŠETŘOVÁNÍ OBUVI

Při obouvání obuvi, zejména s uzavřenou patou, používejte obouvací lžíci. Po vyzutí obuv napněte na napínáky odpovídající velikosti.

Střídejte často obuv, zejména ve vlhkém prostředí. (nedoporučujeme používat každodenně stejnou obuv).

Obuv je nutné nechat po každém použití důkladně vyschnout a vyvětrat ji (i s vyjmutou vkládací stélkou) – i po krátkém použití dochází ke zvlhnutí vnitřku obuvi vlivem pocení nohou.

Používání nedostatečně vysušené obuvi způsobuje její nadměrné opotřebení (zvláště stélek a podšívek).

Obuv před prvním použitím naimpregnujte a ošetřete vhodnými ošetřujícími prostředky, dále provádějte dle potřeby.

Vyvarujte se rozmáčení obuvi, které poškozuje vzhled povrchové úpravy a deformuje tvar obuvi.

Žádná obuv není neomezeně odolná proti vlhkosti – vhodnou impregnací pouze zvyšujeme její odolnost proti vnější vlhkosti – déšť, sníh. Jediným druhem obuvi, který odolává působení vlhkosti bez negativních změn je obuv celoplastová a celopryžová.

Promáčenou obuv vycpěte novinami a postupně sušte mimo zdroje zvýšené teploty.

Velmi negativní vliv má na vzhled obuvi působení posypových materiálů, kterými se v zimním období ošetřují komunikace. Agresivní chemické látky obsažené v posypech narušují strukturu materiálů, způsobují zbobtnání a výskyt charakteristických světlých skvrn, map. Snažte se omezit působení těchto látek na obuv. Obuv po užití otřete od zbytků sněhu či vlhkosti. Obuv pravidelně ošetřujte, správně ošetřená obuv lépe odolává těmto negativním vlivům. Obuv poškozenou tímto způsobem nelze reklamovat.

Veškeré šité spoje a perforování (včetně prošití horního okraje podešve) porušují celistvost materiálů, omezují odolnost obuvi vůči působení vnější vlhkosti.

Syté a tmavé odstíny broušených usní (např. červená, tm. Modrá) mohou částečně pouštět barvu.

Vnitřní vybavení obuvi může do jisté míry zapouštět barvu, pamatujte na to zejména při nošení kalhot zasunutých do obuvi (týká se to i horních lemů vysoké obuvi).

zimní oteplovací obuv, tzv. „sněhule“ je určena především do sněhu a neměla by být vaší jedinou zimní obuví.

Žádnou obuv zásadně nedoporučujeme prát v pračce ani ručně.

Pro ošetřování obuvi v žádném případě nepoužívejte rozpouštědla ani jiné podobné látky (např. aceton, líh).  Opotřebení patníků souvisí s velikostí jejich plochy. Na malý patník (např. na jehlovém podpatku) působí velký tlak a opotřebuje se podstatně rychleji než patník s větší plochou.

včasnou základní údržbou nebo výměnou opotřebovaných patníků, podešví (příp. podrážek), vkládacích či vlepovacích stélek, šněrovadel nebo stuhových uzávěrů (suchý zip, velcro) zabráníte poškození dalších součástí Vaší obuvi, toto případné poškození nemůže být důvodem k reklamaci – jde o základní údržbu, kterou si zajišťuje zákazník sám.

Přirozenou vlastností podešví vyrobených z uzeného kaučuku, tzv. surové gumy je charakteristický zápach po uzení.

Nohu je nutno v obuvi dostatečně upevnit šněrovadly, zapínacími pásky apod. Nedostatečné upevnění nohy v obuvi může být příčinou nadměrného opotřebení podšívek a stélek.

Některá dámská pásková obuv je u zapínací přezky vybavena tzv. pruženkou. Ta je zde umístěna především pro zvýšení komfortu chůze. Přezku je nutno při každém obutí či vyzutí rozepnout a zapnout tak, aby nedošlo k nadměrnému namáhání pruženky a tím k jejímu rychlému opotřebení.

Většina běžných podešví není odolná proti působení benzinu, nafty, olejů a podobných látek. Pokud dojde ke styku těchto látek se spodkem obuvi, dochází k poškození podešve. Zvláště náchylné k tomuto poškození jsou podešve ze surové gumy, tzv. krepy.

Výrazné syté a pastelové barvy vrchových materiálů mohou v průběhu užívání změnit odstín barvy. (zesvětlat, ztmavnout). Ošetřením vhodnými prostředky lze barevnou změnu zmírnit.

Bílé materiály mohou v průběhu užívání do určité míry zežloutnout.

V důsledku odlišné konstrukce obuvi s prodlouženou špičkou a tenkou podešví dochází při chůzi k opakovanému kontaktu špičky obuvi s podložkou (podlaha, chodník, silnice). Důsledkem je poměrně rychlé a intenzivní opotřebení špiček podešví, případně i svršku. Obuv je nutno pravidelně kontrolovat a včas provést podražení podešví.

Kovové ozdoby mohou v průběhu užívání černit materiály, se kterými přicházejí do styku, včasným a pravidelným čištěním materiálu zamezíte trvalým barevným změnám na výrobku.

Štrasy, kamínky a podobné ozdoby na obuvi jsou v průběhu užívání vystaveny výraznému mechanickému namáhání a tím dochází k jejich odpadávání a ulamování. Jde o běžný projev opotřebení – tyto vysoce módní součásti nelze na obuvi pevně zafixovat.

Při používání obuvi k řízení motorových vozidel dochází k rychlejšímu opotřebení (případně poškození) patníků, podpatků a jejich potahů a celé patní části obuvi.

Letní otevřená obuv (např. tzv. žabky) a moderní textilní obuv (plátěnky) má omezenou životnost, cca 1 sezónu.

Přirozenou vlastností vysoce lesklých (metalizovaných) materiálů je poměrně rychlé otírání.

U každého syntetického materiálu dochází k jeho přirozenému stárnutí, a to i když se nepoužívá.

plastové součásti spodku obuvi, které jsou barveny po povrchu, jsou velmi náchylné k mechanickému poškození způsobenému např. zakopnutím. Při tomto poškození dochází k sedření barvy na povrchu a k prosvítání původní barvy materiálu.

U podešví s viditelnou pěnovou strukturou (např. EVAC) dochází k poměrně rychlému opotřebení. Velmi lehké podešve (PUR podešve) mají výrazně kratší životnost, než podešve z jiných materiálů, opotřebení se u nich projevuje praskáním.

záruka se nevztahuje na ozdobné části obuvi.

U zboží prodávaného se slevou se záruka nevztahuje na vady, pro které byla nižší cena sjednána.

Obuv, u které byly provedeny jakékoli úpravy a opravy nesouvisející s běžnou údržbou nebo opotřebením obuvi v průběhu záruční doby nelze reklamovat.

Mějte na zřeteli, že každodenním nošením přiměřeně klesá životnost obuvi.

opotřebení obuvi v důsledku nevhodného výběru a užití je nereklamovatelné

Obuv prodávaná v našich prodejnách /e-shopu není voděodolná.

 

Níže uvádíme přehled piktogramů základních druhů materiálů používaných na jednotlivé části obuvi. Tyto piktogramy vám usnadní orientaci v materiálovém složení obuvi.

 

Materiálové složení vaší obuvi je uvedeno na informačním štítku přímo u / na obuvi a na obalu (krabici), a to následujícím způsobem: v kolonce materiál, první položka znamená vrchový materiál, prostřední položka popisuje materiál podšívky, poslední položka materiál použitý na podrážce. Tedy: vrchový materiál/podšívkový materiál/podrážkový materiál).